Takip Et:

In Vino Veritas

Geçtiğimiz postlardan birinde Urla’yı ne kadar özlediğimden bahsetmiştim. Sağolsun arsızlığımı Melis duymuş, bir Urla mı yapsak dedi. Biz de Öykü’yle atladık ve hemen uçak biletlerimizi aldık. Gerçi cuma akşam 8 uçağıyla gideceğimiz için öncesinde bir hayli stres yaşamış olsak da. Uçak kaçırma olayıyla aynı günde şans eseri Atatürk Havalimanından gitmeye karar vererek saatlerce sürecek rötarı da bertaraf etmiş olduk. Metroyla gitmeyi (artık trafikte arabada beklemeye tahamülüm yok da) tercih ettiğim için ilk ben vardım. Genelde beklemeyi de sevmem ama havaalanına erken gitmeye bayılıyorum. Seyahatte okuyacağım kitabımı alıp uçuş öncesi sakin bir şekilde birşeyler içmeye bayılıyorum. Bu sefer kitabım ”Son Sultan Ahmet Ertegün ve Rock’n’Roll’un yükselişi”.

Processed with VSCOcam with b1 preset

Her zaman çok ilginç bulmuşumdur bir Türk’ün amerikan müzik piyasasının baş aktörlerinden biri olmasını. Bir taraftan da efsane olmuş müzisyenlerin ortaya çıkış hikayelerine de tanık olunca müzik olmadan okumak imkansız oluyor kitabı. Havalimanındayken Duke Ellington tercih etmiştim. Ancak şimdi kitabın ortalarına geldiğime göre Spotify’dan Ray Charles – Pure Genius – The Complete Atlantic Recordings (1952-1959)’i çalmaya başlayabilirim. Özellikle ”I’ve got a woman”ı seçiyorum ne de olsa Atlantic Records’un en büyük hitlerinden biri. Fona Ray Charles’ı koyduysanız keyif kat sayınız artacaktır. Bizim keyif kat sayımızı oldukça arttıran bir yerden bahsetmek istiyorum ilk olarak.

Son dönemlerde her ne kadar içki konusunda kısıtlamalar gelse de şarapçılık gelişmekte ve uluslararası yarışmalarda türk şarapları bir sürü ödüller alıyor. Ben de mümkün olduğu kadar bu şarapları takip ediyorum. Urla Şaraplarını da 3-4 senedir hep bu şekilde tercih ediyordum. Ama tesislerini ziyaret etmek nedense pek aklıma gelmedi. Son yasaklarla birlikte ise daha çok sahip çıkmak gerektiğini düşündüğümden özellikle gitmek istedim. Çünkü maalesef firmaların kendilerinin sizleri haberdar etmesi yasaklandı. Tadımlar ise yalnızca turizm belgesi de olan tesisler tarafından yapılabiliyor. Bu sebeple çok sayılı şarap üreticisi şaraplarının tadımını yaptırabilme fırsatına sahip. Neyse ki Urla Şarapçılık da bunlardan bir tanesi de biz de gezip gurur duyduk.

Urla’da Kuşçular Köyü’nde bulunan Urla Şarapçılık‘ın yerini birkaç kere kaybolduğumuz için benim anlatmam pek doğru olmayabilir, linki tıklarsanız adrese ulaşabilirsiniz. Ayrıca telefonla aradığınızda da yardımcı oluyorlar. Size en önemli tavsiyem mutlaka önceden rezervasyonunuzu yaptırın çünkü tek başınıza gezemiyorsunuz, sizi mutlaka bir yetkili gezdirip bilgilendiriyor. Kışın ortasında gitmemize rağmen hep bi gelen giden oluyor. Gelelim oraya ulaştığımızdaki ilk duygularla. Hava kapalı ve bağlar da henüz yeşermemiş olduğu için bahar aylarında karşılaşabileceğinizden oldukça farklı bir ortam var ancak o bile nutkunuzun tutulmasına sebep oluyor.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Her ne kadar oldukça modern bir yapı olsa da kullanılan malzemelerle ortama ve peyzaja öyle güzel uyum sağlamış ki hem bir an önce içeri girmek istiyorsunuz hem de dışarıdan uzun uzun etrafa bakmak istiyorsunuz. Biz dışarda baya oyalandık fotoğraf çektik vesaire ve bu içerisiyle ilgili beklentilerimizi iyice yükseltti.

Processed with VSCOcam with g3 presetProcessed with VSCOcam

 

Şaraba meraklıysanız ve bahar ayında buraları ziyaret etmeyi düşünürseniz 2 odalı bir otel de mevcut. Üzüm bağlarına karşı bu güzel dekorlu odalarda ömrünüze ömür katacağınız garantisini verebilirim.

Processed with VSCOcam Processed with VSCOcam with g3 preset

 

Hızlı bir şekilde odaları gezdikten sonra hemen şarap üretiminin yapıldığı bölüme geçiyoruz. 300 dönümlük bağlardan üretilen Urla şarapçılık tesisleri sanki 15 gün önce kurulmuş gibi temiz ve düzenli. Girdiğimiz her farklı bölümde ağzımız bir karış daha açılıyor. O alınan ödüllerin arkasında gerçekten de oldukça profesyonel bir üretimin olduğunu  görüyorsunuz. Fatma Hanım her aşamayla ilgili olarak bizi bilgilendirip, bazen oldukça saçma sapan olabilen sorularımıza karşı da son derece sabırlı bir şekilde yanıt verdi. Telefon, fotoğraf makinesi ve goproyla birlikte çekim yapmamıza da hiç sesini çıkarmadı, tadım bölümünde ipin ucunu kaçırıp tadımdan şarap keyfi yapmaya doğru yol alırken de gayet anlayışlıydı.

Processed with VSCOcam with g3 presetProcessed with VSCOcam with c1 presetProcessed with VSCOcam with m3 presetProcessed with VSCOcam with f2 presetProcessed with VSCOcam with g3 preset

Yukarıda fotoğrafı olan bölümlerde üretimle ilgili birçok teknik bilgi paylaştı, onlara burada değinip sizin başınızı şişirmek istemiyorum.

Processed with VSCOcam with m5 presetProcessed with VSCOcam with g3 preset

 

Tadım bölümünde ise hem Urla Şarapları hem de tadımın inceliklerini öğrendik. Bizim için oldukça enteresan oldu. Gerçi ilk başta son derece ciddiydik ama şarapları içtikçe kafalar da iyi olunca sonunda renge bakma-koklama- dilde yuvarlama falan gibi detayları geçip direkt olarak içmeye başladık. Bu arada benim çok hoşuma giden bir detayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Nero d’avola bir sicilya üzümü ve bağları yalnızca orada bulunuyor, yurtdışına çıkarılması da yasak. Ancak geçmişte Ege kıyılarının da bu üzüme evsahipliği yapıldığı biliniyor. Maalesef Anadolu’daki bağlar yıllar içinde yok olmuş. Taa ki bağ profesörleri (eminim daha bilimsel bir isimleri vardır) bir kütük bulup bunu Atatürk Orman Çiftliğindeki örneklerle karşılaştırılması için gönderene kadar. Gerçi oradan da bir sonuç alınamıyor çünkü Atatürk’ün önayak olup Türkiye’deki tüm farklı bitkilerin örneklerinin toplanmasını sağladığı kurumda kötü koşullar ve yıllar içinde bakımsızlık sebebiyle örnekler ölüyor. Böylece daha kapsamlı bir araştırma yapılıyor ve görülüyor ki. Bulunan o kütük nero d’avola, Tübitak’tan tescil ediliyor ve bağ klonlanarak çoğalması sağlanıyor. Benim favorim olan Urla Karası’nın hikayesi işte böyle. Siz de şaraba meraklıysanız özellikle Urla Karası’nı mutlaka deneyin pişman olmazsınız. Piyasada bulabileceğinizden çok daha uygun fiyatlara şarap siparişi verebiliyorsunuz. Beyaz şaraplarını çok beğenmediğim için sek beyaz şarap siparişi vermedik. Kalabalık davetler için Vourla, ve daha küçük yemekli misafirlerimiz için de Urla Karası ve Tempus aldık. Son dakika Tuğrul tatlı şaraba da bayılınca Bornova Misket üzümüyle yapılan dömi sek Symposium ve zeytinyağından da istedik. 2 gün içinde evimize gönderdiler. Keyfimiz yerinde, yüzümüzde kocaman gülümsemeler fotoğrafımızı da çektirdikten sonra Urla Şarapçılık’ın arboretum’u olan Uzbaş Çiftliğine uğramasak olmazdı.

IMG_0049

 

Şimdi size bursa yalan söyleyemeyeceğim. Aslında Uzbaş Çiftliği’ne gitmeye baya üşenmiştik. Tam arabaya giderken Urla Şarapçılık’ın ortaklarından biriyle karşılaşınca mutlaka oraya gidin, çok yakın ve bizim amiral gemimizdir diyince biz de gitmek zorundaydık, çok ayıp olurdu. Ve çok da büyük bir hata edermişiz! Değişik yüzlerce bitkiye ev sahipliği eden arboretum gerçekten muhteşemdi. 700 yıllık zeytin ağaçları bizi o kadar etkiledi ki muhtemelen balkona minyatüründen bir zeytin ağacı alacağız. 700 yıl oldukça zor ama 10-15 yılda da şeklen heykelimtrak bir hale gelir. Belki zeytin filan da verir. Minnoş bir zeytin ve zeytinyağı üretimimiz olur falan filan diye şarabın da etkisiyle hayaller kurmaya başladık.

Son günlerde her boş araziyi beton yığınlarıyla doldurmakla uğraşanları gördükçe sinirlerim bozulurken böyle güzelliklerle karşılaşmak o kadar iyi geldi ki.

Processed with VSCOcamProcessed with VSCOcam

 

Processed with VSCOcam

Köpeklerle oynayıp, bitkiler hakkında ilginç bilgiler almak ayrıca hoşumuza gitti. Mesela gitmeseydik Türkiye’nin en uzun bambularını görme fırsatımız olamayacaktı.

Processed with VSCOcam with g3 preset

 

Ya da ateşe en dayanıklı olan ağaçları…

Processed with VSCOcam

 

Ya da son zamanlarda favori çiçeğim olan succulentların bu güzel düzenlemesini…

Processed with VSCOcam with c1 preset

 

İstanbul’da ya da başka bir şehirde gündem ya da yaşadığınız yer sizi çok bunalttığında kafanızı sıfırlamak istediğinizde muhteşem bir yer. Ülkemizde çok da güzel şeyler oluyor, onlara desteği arttırmamız şart. Urla Şarapçılık ve Uzbaş Çiftliği kesinlikle bu desteği hak ediyor!

Processed with VSCOcam with f2 preset