Takip Et:

On The Sunny Side Of The Street

2011’i ”fresh start” yılı addettik, ilk haftayı da durgun geçirdik.

Biraz sabırsızlık da var tabi, uzun süre beklemişim, artık birşeyler olması gerekiyor.

İlk hafta sonuna doğru tam umutlar azalırken pazar günü garip birşey oldu.

Gazete Habertürk’te Serrafoodie’den bir alıntı çıktı benim hiçbir çabam olmadan, nasıl oldu anlamadım ama zaten pek sorgulamaya da lüzum yok sanırsam.

Scan edemediğim için kötüce bir foto koymak durumundayım.

Ama bence paylaşmasam olmazdı.

2011 güzelliklerinin başlangıcı diyelim.

Life can be so sweet

On the sunny side of the street

Artık ‘foodie’lemeye başlayabilirim.

Yazın en sıcak günlerinde Sultanahmet civarlarında bir hayli dolandığım için uzun zamandır gidesim yoktu.

Çok geçerli bir sebep gerekiyordu.

Bulduk neyseki.

Hem Simla’nın tasarladığı mücevherleri görme fırsatı bulacaktım, hem de beni met ettiği bir kebapçıya götürecekti.

Önce Simla Jewelry..

Biliyorsunuz foodie blogumda eleştirilerim dışında bir şeylerden bahsedeceksem bunlar yalnızca çok özel, güzel ve her yerde bulamayacağınız şeyler oluyor.

Simla’nın tasarladığı mücevherler (takı demeyeceğim çünkü takı deyince incik, boncuk gibi geliyor) hepsi gerçekten çok estetik ve eşini göremeyeceğiniz parçalar. Her türlü malzeme özenle seçilerek, modeller çok yaratıcı bir şekilde tasarlanarak ortaya çıkıyor.

Dilerseniz siparişlerinizi de uyguluyor. Unutmayın bunlar incik, boncuk, tel ya da plastikle yapılmıyor; gerçekten değerli malzemeler kullanıyor. O sebeple uzun yıllar hatıra olacak hediyeler düşünenleriniz, bundan daha iyisi olamaz. Simla Jewelry’e ulaşmak isteyenleriniz için telefon numarası 0212 514 1700, inşallah kısa zamanda bir internet sitesiyle daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlarlar.

 

 

 

Simla mücevherlerle etkilemeden önce ilk vuruşu Kapalıçarşı’daki Gaziantepli Burç Kebap (Parçacılar sokak no : 12) ile yaptı.

Kapalıçarşı’ya gittiğimde genel olarak yemek benim için bir problem olur. Havuzlu Restaurant, Divan ve Fes Cafeler dışında bir yer bilmem.

Gaziantepli Burç Kebap bir koridor üzerinde 4-5 masaya sahip hafif salaş ama bir hayli lezzetli yemekleri olan bir kebapçı. Simla müdavimi olduğundan yemek olayını tamamiyle ona bıraktım.

İyiki de öyle yapmışım – gerçi çatlama noktasına geldim – çünkü herşeyden deneme fırsatı bulmuş oldum, aklım orda kalmadı =)

Benim en çok hoşuma gidenler, patlıcan dolması ve lahmacun oldu. Yanındaki muhteşem yoğurt da cabası =)

Dolma özellikle süper,hafif ekşi, içindeki malzemeler tam kıvamında pişmiş ağza tek tek gelmiyor, dışı da yumuşacık. Lahmacunu da soğanla doldurup öldürmemişler, harika.

Ortada bol nar ekşili, cevizli salatamız. Sosu bol olduğu için çok hoşuma gitti. Renk curcunasına bakar mısınız?

Şimdi etlere geçiyoruz.

Kuzu şiş ve yanında Adana huzurlarınızda. Öncelikle fotoğraflardaki bol biberli gibi görünmesinden dolayı şunu açıklamayı borç bilirim; bunlar acı değil. Ben yiyebildimse herkes yiyebilir çünkü benim için acı kırmızı biberi yemeklere boca edenler tat alma duyuları pek gelişmemiş insanlardır, anlamam bi insan kendine niye böyle bir işkence yapsın. Burada da size işkence filan yapmıyorlar, bir (+) puan da burdan. Şişler hafif kuru gibi geldi ama Adana çok iyiydi. Muhtemelen içinde hatırı sayılır miktarda kuyruk yağı içermekteydi, zira Tums üzerine Tums almak durumunda kalmadım desem yalan olur. Ama nadiren yenildiği için bu kebaplar problem yok, yemeğe devam..

Sıradaki yıldızımız hepimizin Hatay’dan tanıdığı meşhurrrr künefe..

Alışık olduklarımızdan biraz daha fazla kızarmış, kıtır kıtır olma kat sayısını arttırmış ve peyniri sadece ortada küçücük bir alana koyulmamış; böylece peynir, şerbeti öyle güzel nötralize etmiş ki içiniz hiç ama hiç bayılmadan yiyebiliyorsunuz. Böyle yemeğin finali de böyle olur ama değil mi?!

Gerçi ben en başta bahsetmiş olsam da finalimizi biz mücevherlerle yaptık, böylece Simla’nın beni maruz bıraktığı güzellikler de tamamlanmış oldu.

Ona, buradan da çok teşekkür edip tekrardan 2011’in güzelliklerine dönebiliriz.

Grab your coat and get your hat

Leave your worry on the doorstep

Just direct your feet

To the sunny side of the street