Takip Et:

Corvus Wine and Bite

Sanırım bu yazıya başlarken ”24 yaşından büyük müsünüz?” diye sormam gerekecek.

Ne de olsa bir şarap üreticisinin aynı zamanda hem şarap butiği hem de restoran olan mekanından bahsedeceğim.

Cevabınız evetse yazının kalan kısmını da okuyabilirsiniz.

Gelenekselleşen ”girls night out”ta yaklaşık 4-5 ay önce gittik, çok beğendik ve keyifli zaman geçirdik. Ama nedense tozlu raflarda beklettim bu yazıyı.

Yemek çok çeşitli olunca da maalesef kimisinin içeriğini unuttum ancak sizi yine de elimden geldiğince bilgilendireceğim.

Akaretler’de bulunan Corvus Wine and Bite (0212 260 54 70) oldukça küçük bir yer ve rezervasyon almıyorlar. O sebeple küçük gruplar olarak gitmek daha az riskli olabilir.

Tam bir tapas bar, herşey bite size, yani küçük porsiyonlar halinde geliyor. Mönüleri de olmasına rağmen tavsiyem kendinizi şefin maharetli ellerine bırakmanız. O anda elinde iyi ne malzeme varsa ona göre değişik birşeyler de çıkabiliyor çünkü. Biz de öyle yaptık dur diyene kadar siz bize mamaları getirin dedik. Gayet de memnun kaldık. Bir de yemeğimize uygun şarabımız da gelince keyfimize diyecek yoktu!

Buranın bir başka özelliği de mevsimlik malzemeler kullanıp, birçoğunun da çok özel üreticilerden tedarik edilmesi. Corvus şaraplarının evi olan Bozcaada’nın da bu olayda rolü oldukça büyük.

O sebeple de tapas bar diyince avrupai yemekler beklemeyin, tam bir Egeli mutfağa sahip! Özellikle yöresel peynirler şahaneydi.

Yemeklerin üzerinde daha çok duracağım ancak öncelikle bahsetmek istediğim Corvus şaraplarının hepsini tatma fırsat bulabiliyor olmanız, illaki şişe açtırmak zorunda da değilsiniz, hangisini merak ederseniz bir kadeh istiyorsunuz. Ayrıca tadıp da karar vermeniz de mümkün. Artık daha ne olsun?!

Gelelim yemeklere..

Şarap olur da şarküteri tabağı olmaz mı!

Peynirler şahane, salamlar da içinde ne olduğu belirsiz jambonlar değil de bildiğiniz et yiyorsunuz, biri zaten rozbif diğerini de ben Dükkan Kasap’ta özel olarak hazırlanan dana bacon’a benzettim.

Yavaştan ”bite”lara geçiyoruz.

Genel olarak belli bir tarz oluşturularak hazırlanmış. Kıtır ekmeklerin üzerine farklı malzemelerle (fasulye, avokado ya da fava gibi) hazırlanan pateler sürülüyor, onun üzerine de en uygun düşecek ”topping” kurutulmuş domates, enginar kalbi ya da çok lezzetli bir peynir gibi.

Gördüğünüz gibi çoğu birbirine çok benziyor, bu kadar tekrar yapmaya gerek yok bence, farklı seçenekler arasına ekmek üzerine sür gönder basitliğinde kalmaları yazık olmuş. İçinizi biraz kurutmuyor değil. Ancak muhakkak ki çok sağlıklı..

Izgara sebze dağı, kabak, patlıcan ve biber en üste de peynir kondurulmuş. Tam kıvamında ızgara edilmiş, sebzeler çok ince kesilip de dağılmamış ve biri çiğ diğeri çok pişmiş değildi. Sebze severler için gayet güzel bir seçenek.

Galiba sunum nasıl başlarsa öyle devam ediyor. Bu sefer de haşlanmış ıspanak ve karides kulesi. Ispanak tatsızdı, ancak karides kıvamında pişmişti, kırmızı pul biberi bence görmezden gelebiliriz.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Bu noktaya kadar gayet güzel şarabımızı yudumlayıp ”bite”ları ısırıyoruz. Karides, enginar kalbi, avokado vesaire..

Birden resimde gördüğünüz kuru fasulye geliyor masamıza ve bizde film kopuyor. Şekerim o ana kadar aradığımız lezzetmiş, resmen içimizi kurutmuşlar =P

Tabii durumu biraz abarttım, ama katır kutur şeyler yedikten sonra bir sıcak lazımdı. Şeker fasulyesinden yapılan bu kuru fasulye yemeği de oldukça lezzetliydi. Şarapla pek bağdaştıramadığım için oldukça şaşırdım, ama çok büyük de bir problem teşkil etmedi.

Corvus Wine & Bite şarapseverler ve tapas kültüründen hoşlananlar için ideal bir yer. Yalnız yemek ve şarabı destekleyecek keyifli bir sohbet şart! Bizimki gibi..