Takip Et:

Alla Vecchia Bettola

Bugünkü yazımın ilhamını yeni evlenen arkadaşlarımız Yaprak ve Hakan’dan alıyorum.

Buna istinaden de size bir adet Floransa yazısı çıkarıyorum.

Çünkü Roma’da evlendiler ve ardından Floransa’ya geçip restoranları sorarak Floransa özlemimi depreştirdiler.

Tabii bunun başka sebepleri de var, öncelikle Hakan beni Floransa’da ziyaret eden arkadaşlarım arasındaydı, hatta Cinque Terre‘ye de beraber gitmiştik.

Bir diğer sebep de ilişkilerinin başlangıcına bizzat tanık olmam.

Hatta biraz sinirimi bozarak başladıklarını da itiraf etmek isterim.

Çünkü kardeşim bu kadar çok mesajlaşılır mı?!

Sabah mesaj, akşam mesaj, yemekte mesaj, mesaj, mesaj…

Böylelikle 2 kişi gezerken bile nasıl 3. olunur bunu tecrübe etmiş oldum =)

Aradan 4 sene geçip de böyle güzellikler olunca bakıyorum da iyiki mesajları beni deli etmiş de bugünlere gelmişler!

Gelelim küçük gezilerinde ilk olarak bana sordukları mekana.

Alla Vecchia Bettola!

(internet sitesini yeni yapmışlar, sadece italyanca var ama siz yine buna da şükredin)

Burası tam tipik bir toskana mutfağı, lezzetli yemekleri geçtim, hem inanılmaz sevimli dekoru (duvarda asılı eski resimler, tavandan sarkan prosciuttolar ve de raflarda duran eski mutfak eşyaları) hem de her an diğer insanlarla kaynaşmaya müsait sempatik ortamıyla kalbinizi çalabilir.

Bana burayı ilk olarak komşum Aslı göstermişti, onun ve foodie ailesinin peşlerine takıldığım zaman tecrübe etme fırsatı bulduğum en keyifli yerlerden biriydi.

Öncesinde bol bol reklamını yaptıkları benim de ”vay be neymiş bu?” diye baya heyecanlandığım, sonunda benim de Floransa’daki favori yemeğim haline gelen ”Penne alla Bettola” gitmeniz için 1 numaralı sebep!

Resmin kötü kalitesi için hatta kalitesizliği için özür dilerim ama o zamanlar blogumun olacağını tahmin etmiyordum ve bu fotoğrafı da kuzenime nispet yapmak için çekmiştim.

Daha kaliteli bir resim görmek isterseniz buradan (tıklayınız) yardım alabilirsiniz.

Sosun temelinde domates ve de vodka var, al dente pennelerle birlikte muhteşem oluyor. Kremalı bir sos olmasına rağmen çok da fazla önemsemeden yiyeceğim yemeklerden biri!

Şimdi gelelim burayı bu kadar hevesle Hakan’ın sorma sebebine..

Hayatında yediği en güzel et buradakiymiş!

Bistecca alla Fiorentina’sına hayran kaldı kendisi.

Baya bir vahşet yaşanmış orda değil mi?

Peki bakın ne hale gelmiş :

Hiç fena değil di mi?

Yanında vino della casa ve Toskana’nın bir başka vazgeçilmezi fagioli lessi (zeytinyağı, sarmısak ve adaçayıyla pişirilen kuru fasulye).

Et harikulade pişirilmiş, kan filan görmek istemeyenler uzak dursun tabi, bu et çünkü öyle kurutarak filan pişirilmiyor. Medium yiyebiliyorsanız sizin için ideal. Dışında ızgaranın izi çok güzel çıkmış, tuz ve karabiber ağızda hafif bir şekilde hissediliyor, et yumuşacık ve lezzetli.

Biraz fazla lezzetli öyle ki sonunda farkettik ki yemek yerken tek kelime etmemişiz, tamamen ete konsantre ve de mutlu, buraya koymak istemediğim bir fotoğrafım var gözlerimden şuursuzluk fışkırıyor, artık gerisini siz tahmin edin!

Ardından nasıl olmuş bilmiyorum ama tatlı yemeye halimiz olmuş, tahminim soluksuz yiyen italyanlardan cesaret almışız çünkü biliyorsunuz 5 courses(türkçesi ne oluyor, bir öğünde 5 farklı çeşit yemek diyelim uzunca).

Bunlar; antipasti, primi, secondi, contorni ve dolci. Açmak gerekirse de; antipasti dediğimiz şarküteri tabağı, crostini veya bruschetta gibi ekmek üzerine pate veya domates tarzı iştah açıcılar, primi’de hamur işi yiyorlar, secondi’de et yanında da contorni olarak da sebze ya da yeşillikler, son olarak da dolci’de tatlıyla altın vuruşu yapıyorlar. En sonunda espresso ve grappa’larıyla tabiki.

Bir de bunu genellikle akşam yemeklerinde tercih ettikleri (öğlen genelde sandviçle geçiştiriliyor) göz önünde bulundurulursa pek obez (sağlık bakanımızın deyimiyle şişko) oldukları söylenemez.

Dondurma ve elmalı turta, böyle bir yemeğin üzerine artık ne yeseniz sönük kalacağı için ben onlara fazla değinmeyi tercih etmiyorum.

Ama size diyeceğim şudur,

Eğer ki Floransa’ya giderseniz ve canınız güzel bir yemek, hoş bir ortam isterse Arno’nun da Duomo olmayan tarafındaysanız kesinlikle rotanızı Alla Vecchia Bettola’ya çevirmelisiniz.

Yalnız siz de Hakan ve Yaprak’ın yaptığını yapmayın ve dikkat edin de gideceğiniz gün pazar veya pazartesiye denk gelmesin, çünkü o günler kapalı.